53 yaşındaki engelli sporcu, gençlere örnek oluyor

14 yıl önce geçirdiği trafik kazasında sol ayağını kaybeden Edremit Diş Hekimi Engin Avcı, 53 yaşında olmasına rağmen masa tenisinde gösterdiği performans ile gençlere örnek oluyor.

 

YALOVA (AA) – 14 yıl önce geçirdiği trafik kazasında sol ayağını kaybeden Edremit diş hekimi Engin Avcı, 53 yaşında olmasına rağmen masa tenisinde gösterdiği performans ile gençlere örnek oluyor.

2000 yılında geçirdiği trafik kazasının ardından 11 kez ameliyat olmasının ardından sol ayağını kaybeden ve protez takılan Avcı, mesleğinin dışında masa tenisine duyduğu ilgiyle hayata tutundu.

Kaza sonrasında çocukluğundan beri severek yaptığı masa tenisi sporuna devam eden Avcı, Yalova’da gerçekleştirilen 2. Lig 2. Etap maçlarındaki performansıyla da göz doldurdu. Bedensel Engelliler Masa Tenisi Derneği (BEMTED) takımında oynayan 53 yaşındaki raket, ayağındaki proteze aldırış etmeden rakibine karşı mücadele etti.

Oynadığı maç sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Avcı, sporu her yaştaki engelli ya da engelsiz olanların yapması gerektiğini söyledi.

Avcı, ilkokulu bitirdikten sonra masa tenisi sporuyla tanıştığını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Okulda 6 tane masa vardı. Biz de başladık ve halen oynuyoruz. 2000 yılında kaldırımda yürürken yoldan çıkan bir araç bana arkadan çarptı. Sol ayağımı diz altından kaybettim. Ama her şeye rağmen masa tenisini bırakmayı hiç düşünmedim. Gerek koltuk değneği gerekse protezle oynamayı hep düşünmüştüm zaten. Teknoloji de protezi geliştirmişti. Ben de ayağıma takıp oynamaya başladım. Sporu her sağlıklı bireye öneriyorum. Ama özellikle engelli bireylere öneriyorum. Engelliler evde oturmasınlar. Aktivite yapsınlar. Masa tenisini çok sevecekler. Masa tenisini her türlü engelli oynayabilir. Türkiye’de de 12 senedir engelli masa tenisi sporu var. Olimpiyat ikincisi ve Avrupa şampiyonu, dünya şampiyonlarımız var. Engelli kardeşlerim benimle irtibata geçtiğinde bu sporu sevdirmek için seve seve yardımcı olurum.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/53-yasindaki-engelli-sporcu-genclere-ornek-oluyor-37013520

Share:
Call Now ButtonRandevu İçin Arayın